Podnikateľov čakajú pozitívne zmeny pri DPH

Služby pre firmu:Účtovné služby

Marek 17.08.201513842

Podnikateľov čakajú pozitívne zmeny pri DPH

Ak začínate podnikať a uvažujete, či sa stať platcom DPH, alebo nie, podľa Jána Králika je lepšie počkať do 1. januára 2016, kedy vstúpia do platnosti novely uľahčujúce život mnohým podnikateľom.

Platcom DPH bude ľahšie

V súčasnej fáze bolo pri dobrovoľnej žiadosti platcu DPH potrebné zložiť zábezpeku, ktorá začínala na sume 1000 eu, alemohla byť aj pár tisíc. Po roku pôsobenia subjektu, ktorý platil poctivo DPH sa mu zábezpeka vrátila. Od januára budúceho roku bude táto povinnosť minulosťou. „V novele sa počíta s tým, že žiadna zábezpeka pre žiadateľov v prípravnej fáze sa už nebude vyžadovať. Je to ústretový krok ku všetkým, pre ktorých je byť výhodnejšie platcom DPH,“ vysvetľuje Ján Králik, ktorý sa zaoberá daňovým poradenstvom a účtovníctvom.

Pre koho je výhodné byť platcom DPH?

Ak uvažujete, či sa stať, alebo nestať platcom DPH, ak vám to neukladá už na základe obratu zákon, podľa Jana Králika je vhodné byť platcom DPH hlavne v týchto prípadoch:

  •  - Nakupujete tovar či službu od platiteľa DPH a  odberateľom je taktiež platiteľ DPH. 
  • - V prípade, ak mienite realizovať veľké investície do dlhodobého majetku a v  cash flow rátate s vrátenou DPH na napríklad vyplatenie miezd, ďalší rozvoj podniku, a podobne.
  • - V prípade, že vašim dodávateľom je platiteľ DPH na Slovensku a odberateľom zdaniteľná osoba v členskom štáte EU.

O peniaze už neprídete

Od budúceho roka sa počíta aj so zmenou pri platbe dane za faktúry. V súčasnosti musel podnikateľ zaplatiť štátu DPH aj z faktúry, ktoré mu neboli preplatené v danom období, alebo dokonca vôbec. To mnohých finančne ruinovalo, platili predsa štátu daň z peňazí, ktoré nedostali. „Takýto krok bol naozaj pre mnohých likvidačný. Nielenže nedostali zaplatené za služby, boli nútení ešte aj platiť z faktúr DPH. Tento postup sa od januára zmení a firmy s obratom do 100 000 eur už budú platiť DPH len zo zaplatených, nie z vystavených faktúr,“ komentuje novelizáciu Ján Králik.

 

Ján Králik sa so spoločnosťou JK TAX, s. r. o. venuje komplexnému spracovaniu účtovníctva, daňovému poradenstvu, ako aj mzdám a je vždy pripravený fundovane odpovedať na účtovné otázky a prebrať vaše účtovníctvo do svojej správy.

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
spracovanieuctovnic…

Vedenie účtovníctva v Bratislave Spracovenie účtovníctva poskytuje služby týkajúce sa vedenia…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím