Daňové priznania k dani z príjmov FO za rok 2012 I.

Služby pre firmu

Ľubomíra Mészarosová 06.02.201316954

Daňové priznania k dani z príjmov FO za rok 2012 I.

A opäť ako na začiatku každého roku, prišiel čas podať daňové priznanie za minulý rok. Okrem živnostníkov, o ktorých sme hovorili v predchádzajúcom článku, zo zákona vyplýva povinnosť vyplniť daňové priznanie aj fyzickým osobám (FO).

Prvým vašim krokom daňovníka by malo byť zamyslenie sa, kde ste v minulom roku pracovali a koľko ste zarobili. Ak je vaša výsledná suma vyššia ako 1822,37 €, ste povinný podať daňové priznanie.

Ak ste však túto sumu, za príjmy zo závislej činnosti, nepresiahli, nemusíte sa touto povinnosťou viac zaoberať, ani v prípade, ak ste nepožiadali o vykonanie ročného zúčtovania.

Svoje daňové priznanie si nemusíte vypĺňať vždy sami. Ak ste boli zamestnaný len u jedného zamestnávateľa po celý rok 2012, túto povinnosť za neho musí urobiť zamestnávateľ. Ale nesmiete ho o to zabudnúť písomne požiadať do 15. februára 2013.

Ak ste však počas roka vystriedali viacero zamestnaní, musíte si podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A s potvrdeniami o zárobku a zrazených preddavkoch na daň od všetkých minuloročných zamestnávateľov. Toto daňové priznanie podávate tiež, ak vám zamestnávateľ nevykonával ročné zúčtovanie.

Do daňového tlačiva nakoniec uvediete len výsledné údaje. Musíte si spočítať, aký bol váš celkový minuloročný príjem od všetkých zamestnávateľov a koľko vám spolu strhli na daniach či odvodoch.

Nezabudnite ešte na to, že:

Ak ste penzista, zapíšete tam aj výšku celoročného dôchodku.

Ak si chcete uplatniť daňový bonus na deti, musíte tam zapísať mená a rodné čísla všetkých svojich detí.

Ak ste pracovali v cudzine, tiež podávate daňové priznanie typu A.

Je potrebné zdôrazniť, že aj v prípade, že nemáte povinnosť podávať daňové priznanie, môžete ho podať dobrovoľne. Napríklad, študenti, ktorí na určitú dobu, resp. príležitostne uzatvorili napr. dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ale nepodpísali vyhlásenie, takže si včas neuplatnili nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vznikne im preplatok na dani. Dodatočne si ju môžu uplatniť buď v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania, alebo v podanom daňovom priznaní.

O daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb typu B sa dozviete v nasledujúcom článku.

autorka článku: účtovníčka Ing. Meszárošová

Spoločnosť Ekorex trade ponúka komplexné spracovanie jednoduchého a podvojného účtovníctva, spracovanie miezd, vrátane personalistiky, jednorázové spracovanie daňového priznania k dani z príjmu, ekonomické, účtovné a daňové poradenstvo a individuálne doučovanie účtovníctva podľa potrieb klienta. Oslovte ich s vašou požiadavkou.

Komentáre Disqus.
(5/5) 1 referencií
Ľubomíra Mészarosová

Ponúkam: Auditorské služby Účtovnícke služby Právne služby Zakladanie a predaj spoločností,…

(0/5) 1 referencií
EKOREX TRADE

Naším krédom je: Vy sa venujte svojmu podnikaniu, účtovníctvo a dane prenechajte nám. Ponúkame…


Čítajte ďalej

Daňové priznania k dani z príjmov FO za rok 2012 II.

Služby pre firmu

Daňové priznania k dani z príjmov FO za rok…


06.02.201316954

Ľubomíra…Služby pre firmu

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím