Internetový vyhľadávač (ang. search engine) je program, webová stránka, ktorej úlohou je uľahčiť užívateľom nájdenie informácií v sieti. (def. Wikipedia.org). Keď sa povie slovo „ vyhľadávač“, mnohých z nás napadne len jedno a to je GOOGLE. Tento mocný nástroj, ktorý každú sekundu spracuje viac ako 63000 vyhľadávaní, však často pred nami skrýva mnoho ďalších alternatívnych vyhľadávačov, o ktorých ste možno doteraz nepočuli. Niektoré z nich vám však môžu priniesť viac úžitku ako Google, či už ste študent, bežný užívateľ, spotrebiteľ ktorý hľadá produkt, alebo firma práve pre Vás je tento článok.
Byť viditeľný vo vyhľadávači znamená byť úspešný na internete
Pojem „internetové vyhľadávače“ by sme mohli zhjednodušene rozdeliť medzi fulltextové internetové vyhľadávače, katalógové vyhladávače a meta vyhľadávače. Google postavil svoj úspech na automatickom vyhľadávaní a indexovaní stránok robotmi, Zoznam, Centrum, Atlas, Bing, alebo Yahoo sú zas typické ľuďmi moderované katalógové vyhľadávače. Špecifickým prípadom vyhľadávačov sú tzv. meta-vyhľadávače. Zameriavajú sa na vyhľadávanie iba v meta tagoch webstránok. Tie, ktoré ich neobsahujú, sú jednoducho ignorované. Tieto meta tagy mnohým web stránkam chýbajú a preto je táto technológia indexovania momentálne na ústupe. Napriek tomu, že google je najviac používaný vyhľadávač na svete aj na Slovensku, je vhodné skontrolovať vaše pozície aj na ďalších nástrojoch nakoľko vám môžu priniesť návštevy zdarma.
Výhody nástroja GOOGLE?
Tento celosvetovo najpoužívanejší internetový vyhľadávač dokáže okrem webových stránok prehľadávať obrázky, diskusné skupiny, vedecké práce, spravodajské informácie, videá a ponuky online predaja pre firmy je extrémne zaujímavé vyhľadávanie v mapách ako aj vyhľadávanie firiem. Google ponúka svoje rozhranie v mnohých jazykoch a jeho popularita je tak veľká, že už dnes slovo googliť predstavuje synonymum vyhľadávania na internete. Okrem toho má vlastný operačný systém Android pomocou ktorého sa snaží prepojiť všetky oblasti života jeho používateľov a to vďaka rôznym aplikáciám ako sú Google Disk, Google Pay, Youtube, Google Maps, Waze, Google docs, Lens, mnohé iné. Google si svoj úspech vypracoval postupne a podľa údajov Statcounter jasne dominuje vo všetkých krajinách a na všetkých zariadeniach.
Slovenské katalógové vyhľadávače
Katalógové vyhľadávače sú manuálne triedené zoznamy odkazov na webové stránky usporiadané do kategórií podľa druhu odkazu. Medzi najviac obľúbené katalógové vyhľadávače na Slovenskom a Českom trhu sú Zoznam.sk, ktorý je prehľadný, triedený a kontrolovaný katalóg stránok s možnosťou využívania aj emailu. Aktuálne ekonomické spravodajstvo, komentáre a blogy, to ponúka Atlas.sk. Veľmi šikovný pomocník s využitím e-mailu a novinkami zo sveta šoubiznisu a športu je Centrum.sk. Výsledkom registrácie do vyhľadávačov bude vyššia návštevnosť webu, viac zákazníkov a v neposlednom rade vyššie tržby z predaja na internete.
Celosvetové katalógové vyhľadávače
Od roku 2009 je v Spojených štátoch veľmi obľúbený vyhľadávač Bing.com, ktorý používa až 31% používateľov. Tento vyhľadávač od spoločnosti Microsoft je druhý najpoužívanejší internetový vyhľadávač. Bing vám pomáha premeniť informácie na činy, vďaka čomu je prechod od vyhľadávania k realizácii rýchlejší a jednoduchší. Na treťom mieste sa umiestnil vyhľadávač Yahoo.com, ktorý vlastní americká internetová spoločnosť. Prevádzkuje rovnomenný portál, kde ponúka množstvo služieb. Jednou z najznámejších služieb spoločnosti je e-mailová služba.
Zoznam stránok, o ktorých ste možno nikdy nepočuli
Existuje množstvo skvelých vyhľadávačov so špecializáciou na knihy, fotky, vedu a mnoho ďalších šikovných informácií. Poďme si niektoré z nich predstaviť.
www.science.gov - je americký štátny vyhľadávač ktorý prehľadáva viac ako 60 databáz a viac ako 2 200 vedeckých webových stránok, aby používateľom poskytla prístup k viac ako 200 miliónom strán hodnoverných federálnych vedeckých informácií vrátane výsledkov výskumu a vývoja.
https://link.springer.com/ - práve tento vyhľadávač poskytuje výskumníkom prístup k miliónom vedeckých dokumentov z časopisov, kníh, protokolov, referenčných prác a zborníkov.
https://www.worldcat.org/ - spojenie tisícok zbierok knižníc na jednom mieste. Presne to Vám ponúka worldcat. Je skvelým zdrojom na nájdenie jedinečných dôveryhodných materiálov, ktoré nenájdete nikde inde ako v knižnici.
https://www.base-search.net/ - BASE je jedným z najobjemnejších vyhľadávacích nástrojov na svete, najmä pre akademické webové zdroje. Poskytuje viac ako 240 miliónov dokumentov od viac ako 8 000 poskytovateľov obsahu. K úplným textom približne 60 % indexovaných dokumentov máte prístup zadarmo.
http://repec.org/ - vyhľadávač repec vznikol spoločným úsilím stoviek dobrovoľníkov v 102 krajinách na podporu šírenia výskumu v ekonómii a príbuzných vedách. Srdcom projektu je decentralizovaná bibliografická databáza pracovných prác, článkov v časopisoch, kníh, kapitol v knihách a softvérových komponentov, všetko spravované dobrovoľníkmi.
Chcete si stiahnuť svoju obľúbenú knihu do PC alebo telefónu? Vyhľadávač https://www.pdfdrive.com/ to dokáže. Nájdite si svoju knihu a stiahnite si ju do formátu PDF, žiadne otravné reklamy, žiadne limity sťahovania. Viac než 80 miliónov e-kníh a to úplne zadarmo.
Uľahčite si svoju prácu alebo si zlepšite svoj deň vašou obľúbenou knihou. Tieto vyhľadávače vám s tým pomôžu, nemusíte nikam ísť, stačí len hľadať.
Pri viacerých internetových stránkach ako napríklad tlačené denníky, ktoré publikujú svoj obsah na webe, platí metóda Paywall. Čo znamená spoplatňovanie. Systém bráni návštevníkovi internetovej stránky v prístupe do určitých častí a tak musíme častokrát platiť za prečítanie nejakého článku. Avšak existuje metóda Unpaywall, ktorá indexuje články, ktoré za Paywallom nie sú. Napríklad preprint arxiv, priamo weby univerzít, ktoré články publikujú a podobne. Vraj nerobia žiadne nelegálne zdroje a obchádzanie obmedzení. Problém je len, že stránky ako napríklad Nature vo výsledkoch vyhľadávania nájdete na prvom mieste a nejakú homepage autora článku nenájdete skoro vôbec, aj keď tam je práve zavesené to PDF.
Hľadáte bývalých kolegov, inšpiráciu od profesionálov, alebo nových zamestnancov?
V roku 2003 bola založená najväčšia profesionálna obchodne-orientovaná internetová sieť na svete s názvom Linkedln, ktorá spája svetových profesionálov, aby boli produktívnejší a úspešnejší. S viac ako 850 miliónmi členov po celom svete, vrátane manažérov z každej spoločnosti z rebríčka Fortune 500. Touto sieťou je možné vyhľadať bývalých a súčasných kolegov, spolužiakov alebo nájsť nových obchodných partnerov, vďaka možnosti zverejnenia podrobnosti spolupráce. V profile používateľa sa nachádzajú informácie o doterajšej kariére, vzdelaní i aktuálny životopis čo pre vás môže znamenať množstvo nových pracovných ponúk. Sociálne siete sú dnes pre nás často odrazom voľného času a zábavy. Pri LinkedIn to však tak neplatí. Dokáže veľmi efektívne pomáhať ako jednotlivcom hľadajúcim si prácu, tak aj samotným firmám. Jednotlivcom napomáha budovať si vzťahy s ostatnými ľuďmi z rovnakého odboru a odvetvia. Naopak, firmy sa môžu prostredníctvom nej zviditeľniť
Štve vás množstvo reklamy na internete? Tak sa od reklamy odstrihnite. Ako na to?.
Kamaráti a kolegovia Sridhar Ramaswamy a Vivek Raghunathan, počas spoločných túr a popíjania káv prišli s obrovským nápadom. Chceli vytvoriť web bez reklám a s pocitom osobného súkromia. Produkt pre ľudí, ktorých už štve, že im Google neustále tlačí reklamy a remarketuje ich po celom internete. A veru sa im to podarilo. Spojili tím ľudí, ktorí vytvorili ikonické produkty v spoločnostiach ako Google, Snap, Dropbox a WhatsApp. Ich láska ku káve a exotickým vtákom prekonala vášeň vytvárať úžasné produkty zamerané na súkromie ich používateľov.
Žiadni inzerenti, len skutočné výsledky vyhľadávania
NEEVA je hrdým sponzorom COOP Careers, organizácie pracujúcej na prekonaní nezamestnanosti prostredníctvom digitálnych zručností a partnerských kontaktov pre absolventov vysokých škôl. Na rozdiel od DuckDuckGo a podobných ide o naozaj funkčný vyhľadávač, tak aby výsledky dávali väčší zmysel. Skúste v Neeve vyhľadať akýkoľvek produkt a rovno vám ukáže tie, ktoré majú najlepšie recenzie a pod. a to úplne bez reklám. Ich motivácia spočíva v tom ukázať najlepšie výsledky pre užívateľa, nie pre inzerenta. Vyhľadávač Neeva sa dá používať aj bez prihlásenia, no vraj lepšie je sa prihlásiť, čo sa práve niektorým nepáči. V ponuke majú mesačné predplatné Biznis Model, ktorý zatiaľ ponúkajú len v US. Priamo v podmienkach hovoria, že dáta neposkytujú žiadnym tretím stranám. Na IOs majú aj Privacy Browser (prehliadač ochrany), ktorý odstraňuje reklamy a trackery z webu a odklikává cookies, čo síce nie je nič unikátne no je skvelé, že to majú zaintegrované. Ak chcete vedieť viac o hodnotách spoločnosti Neeva, nazrite do ich digitálnej listiny práv a možno práve to vás presvedčí a ukáže vám, že Google už čoskoro nemusí byť ,,pánom” vo vyhľadávaní.
( zdroj: https://neeva.com/ )