Praktické záhradné rady, ktoré spríjemnia príchod jari
Človek doslova ožije, keď vo vzduchu zacíti vône kvetov, ráno počuje štebot vtákov a vyjsť na záhradu je zážitok, ktorý sa takmer rovná dovolenke. Či už máte okrasnú záhradu, úžitkovú, alebo aspoň malú terasu, vieme ako môžete z tohto ročného obdobia vyťažiť ešte viac pohody a relaxu. Kvetinové kombinácie Lámete si hlavu nad tým, čo si vysadiť na terase, balkóne, či v okrasnej záhradke? Aké typy kvetov, letničiek a farebných kombinácií tento rok bodujú? Prečítajte si náš článok Jarné kvetinové trendy balkónov a terás 2017. Dozviete sa v ňom, že napríklad krásnou kombináciou je minipetúnia (millionbells - calibrachoa) kombinovaná s petúniou (Petunia – surfinia) a nemesiou (Nemesia). Erich Seemann je odborník na dekorovanie záhrad a v článku priniesol veľmi zaujímavé a praktické tipy, s ktorými budú záhrada či terasa priam žiariť. Relaxačný kútik? Určite áno! Zabezpečíte si ho vyriešením prístrešku, ktorý môžete pripojiť priamo k domu. Z kuchyne si urobíte východ na terasu, kde môžete tráviť príjemné chvíle, alebo obedovať s rodinou. Záujemcom o vytvorenie príjemnej symbiózy medzi záhradou a domom sme venovali článok Prístrešok spraví zo záhrady dokonalú relaxačnú zónu! Drevené prístrešky vzhľadom a tvarom dotvárajú celkový dojem z domu aj záhrady. Oceľové prístrešky sa hodia viac k moderným stavbám a veľkej obľube sa tešia najmä svojou jednoduchosťou, tvárnosťou, cenovou dostupnosťou a bezúdržbovosťou. Zaujímavým obohatením záhrady je aj trvácny a veľmi elegantný hliníkový prístrešok. Chcete vedieť viac? O krytinách, možnostiach aj údržbe záhradných prístreškov hovorí v článku Tatiana Mihaliková. Feng šuej záhrady na Slovenku Milovníkov spojenia živej krásy a východnej filozofie určite zaujme článok Feng šuej záhrady sú realitou aj na Slovensku. Erika Demeterová v ňom hovorí, že v záhradách čoraz viac prevláda minimalistický štýl. Aj pri koncepte viac priestoru a menej doplnkov je možné zabezpečiť, aby bola záhrada krásnou po celý rok. Ako to docieliť a vyvážiť ju tak, aby nás tešila nielen na jar, ale celoročne sa dozviete vďaka jej radám. Skleník pre viac úrody Vďaka skleníku v záhrade môžete mať úrodu skôr ako ostatní, alebo aj viackrát za rok. Malý skleník môže byť aj zaujímavou súčasťou okrasnej záhrady. V článku Začíname so skleníkom. Tipy a rady ako získať z vašej záhrady ešte viac vám Natália Zamkovská poradí, ako správne skleník zasadiť, ako ho orientovať, aká veľkosť je pre vás vhodná a ako dosiahnete lepšie pestovateľské výsledky. Ak nechcete mať záhradu len pre potešenie, ale napríklad si dopestovať vlastné a zdravé ovocie, máme pre vás riešenie. Inšpirujte sa radami našich odborníkov a užite si krásnu jar na záhrade.
07.04.201724090Šesť tipov pre krásnu jarnú záhradu
Jar je obdobím, kedy sa príroda prebúdza zo zimného spánku a to platí aj pre vašu záhradu. Prinášame vám užitočné rady ako ju dostať späť do formy, aby vám robila radosť celé leto, až do neskorej jesene. Začiatkom jari radí Ing. Erich Seemann investovať čas najmä do kontroly záhrady po zime. 1. Údržbu začnite upratovaním Vyčistite vašu záhradu od starého lístia, opadaných konárov, pozbierajte zvyšky plodov. Ošetrite okrasné a ovocné stromy ochranným postrekom, zbavte ich nadbytočných konárov, z ihličnanov odstráňte staré ihličie. 2. Dodajte pôde živiny Zemina je po zime vyschnutá a vysilená, preto aj ona potrebuje vašu pomoc, aby sa záhrada krásne zelenala. Pôdu poriadne prerýľujte a pridajte dostatok organického hnojiva. Trávnik skráťte na dĺžku 3-4 cm, až potom začnite s hnojením. 3. Odstráňte všetko nepotrebné Ovocné a okrasné kríky skontrolujte, prípadné zmrznuté časti mechanicky odstáňte. Kvitnúce kríky zrežte hneď ako zakvitnú, staré a poškodené výhonky tiež odrežte a nechajte priestor pre nové kvety. 4. Zasaďte nové rastlinky Ak chcete aby vám kvietky vydržali dlhšie ako jeden rok, vsaďte na trvalky. Tie vám budú robiť radosť dva až tri roky a zvyčajne prežijú aj zimné mrazy. Okrem výsadby kvetov je jar vhodná tiež na presádzanie rastlín zo skleníka do exteriéru. 5. Jazierko a závlaha Ak máte záhradné jazierko, skontrolujte stav čerpadla, vyčistite ho a otestujte funčnosť všetkých mechanických súčastí. To isté platí aj pre zavlažovací systém. 6. Údržba plotov, terás a nábytku Vyčistite záhradný nábytok a špáry v terase od nánosov blata a špiny. Drevený materiál ošetrite vhodným prípravkom a nechajte ho pred prvým použitím vyvetrať na čerstvom vzduchu.
04.04.201727284Záhradný altánok je viac ako len ozdoba
Letná opekačka, poobedná siesta, relax na vlastnej záhrade. To všetko sú chvíle, na ktoré sa tešíme už začiatkom jari. Kvalitný altánok bude nielen oddychovým priestorom, ale aj výnimočnou ozdobou vašej záhrady. Preto nikdy nepodceňujte materiál, z ktorého bude vyskladaný. Majte jasné predstavy Ak chcete altánok na mieru, pokojne sa nebojte popustiť uzdu vlastnej fantázie a vyberte si vysnívaný typ. Je to lepšie ako pre vás, tak aj pre samotného zhotoviteľa. „Najlepšie je, ak klient presne vie, čo chce, aký altánok očakáva. Vtedy vieme už navrhnúť optimálne riešenie, materiál aj konštrukciu,“ hovorí Martin Bóna, ktorý dlhé roky konštruuje altánky podľa želaní klienta. Smrek má mnoho pozitív Podľa Martina Bónu je jedným z veľmi výhodných stavebných materiálov vhodných na prístrešok smrek. Veľa vydrží a stačí ho raz za 2 – 5 rokov jemne ošetriť náterom. Čo viac si môžeme želať? Škridla je investícia do budúcnosti Pri otázke akú krytinu zvoliť na záhradný altánok má Martin Bóna jasno: „Určite uprednostňujem klasickú škridlu. Veľmi dobre vyzerá a čo sa týka trvácnosti, prakticky nemá konkurenciu.“ Jej veľkou výhodou hlavne pre pohodlných záhradkárov je bezúdržbovosť, zatiaľ čo o plech sa treba pravidelne starať a časom ho vymeniť. Ak chcete pekné a trvácne riešenie, škridla nepustí. Od 2 týždňov aj po dva mesiace Pri stavbe prístrešku treba rátať s prípravou terénu, betónovaním podkladovej dosky, ale aj úpravou okolia. Samotná konštrukcia a stavba zaberie niekedy 2 týždne, inokedy aj 2 mesiace. Preto je najvyšší čas rozhodnúť sa, aký typ zastrešenia si chcete toto leto užiť. Martin Bóna hovorí, že na obhliadku vždy chodí osobne a klientovi poradí, čo je pre vizuál, ladenie s domom aj jeho peňaženku najlepšie.
23.02.201636383Biblia prípravy trávnika a záhrady na príchod jari
Hoci bola tohoročná zima mierna, pred nástupom vyšších teplôt treba náš trávnik a záhradu pripraviť na nový cyklus roka. Činnosť, ktorú netreba zanedbať, ak sa chcete počas leta tešiť z kvalitného, zeleného trávnika. Ako všade, aj v záhrade platí, že začiatky sú tie najdôležitejšie. Spýtali sme sa odborníkov na záhradu, ako už v prvých jarných dňoch dať trávniku všetko, čo potrebuje. Skontrolujte škody Dažde, sneh, nízke teploty, občas krupobitie. Zima s trávnikom nemá zmilovanie. Žiadna záhrada neprežije bez ujmy a preto je prvým krokom precízna kontrola. „Vykonať preventívne postreky na významných patogénov ovocných drevín(hlavne broskyne- proti kučeravosti broskýň) prípadne trávnika proti „snežnej“ plesni trávnika vhodným fungicídom. Vyzbierať všetok opadaný rastlinný materiál z minulého roka (nevyhrabané lístie, nepozberané ovocie,... aby sa predišlo možnému napadnutiu rastlín z prezimujúcich patogénov,“ radia odborníci z HomePro. Vystriehnite na správne počasie Ak chcete pracovať so zemou a trávnikom, počkajte na slnečné počasie, aby pôda trochu preschla, najhoršie je udupávať mokrú pôdu, alebo vertikulovať mokrý trávnik,“ radí Linda Horná z LH záhrady. Trávnik si totiž vyžaduje pravý opak, prevetranie, vertikuláciu, alebo aspoň vyhrabať trávnik. Záhrada sa musí na jar najprv nadýchnuť a neskôr príjme s radosťou všetko ostané. Užívajte si záhradu Nielen ležanie a vychutnávanie si slnka patrí k peknej záhrade. Radosťou musí byť už samotná príprava trávnika a záhrady na leto. „Dosypať kôru, odstrániť staré a nepekné rastliny, dosadiť nové rastliny. Nebojte sa experimentovať so sortimentom, vyčistite jazierko a užívajte si záhradu,“ radí pani Krnáčová zo záhradníctva Isola Bella. Práve jazierkam sa budeme venovať v ďalšom článku, no vždy treba k starostlivosti o trávnik a záhradu pristupovať s láskou, pretože, hoci to nevedia vysvetliť ani samotní záhradníci, záujem a starostlivosť sa mnohonásobne vrátia. Nezabudnite na živiny Po zime potrebuje živiny dočerpať náš organizmus, ale pochopiteľne aj trávnik a celá záhrada. Záhradníci z firmy HomePro preto podávajú veľmi jasný návod ako po prvotnom prečistení a vertikulácii pripraviť záhradu na vítanie jari: - Pohnojiť trávnik ako aj ovocné dreviny. - Povalcovať trávnik. - Postupne odkryť prihrnuté ruže čečinou alebo zeminou. Následne prihnojiť. - Skontrolovať a pripraviť závlahu, pričom samotné spustenie závlahy závisí od počasia. Zväčša až v apríli sa zapína automatické polievanie. - Príprava záhonov na výsadbu kvetín alebo zeleniny. Skyprenie, pohnojenie podľa náročnosti druhy rastlín na živiny a urovnanie povrchu. - Zabezpečiť si výsadbový materiál na jarnú výsadbu. Vďaka týmto radám si užijete nielen trávnik, ale aj sviežu záhradu, ktorá bude na jar skutočne žiariť krásou a životom! Chcete vedieť o príprave záhrady na leto viac? Neváhajte sa spýtať našich dodávateľov pripravených poskytnúť vám fundované rady. Foto: LH záhrady a HomePro
06.03.201432324Jarné kvetinové trendy balkónov a terás 2017
Jar plná pestrých farieb, vôní a kvetov je tu. Okrem záhrad dorazila aj na balkóny a terasy. Ak chcete ísť s dobou, pozrite si aktuálne trendy vo výsadbe letničiek a balkónových rastlín. Koniec jednofarebnosti, letia kombinácie Variabilnosť farieb, tvar, výška aj množstvo kvetov predurčujú letničky a balkónovky k tomu, aby boli vašimi blízkymi spoločníkmi od skorej jari až do prvých mrazov. Už sú preč časy, kedy sa nádoby vysádzali len muškátmi alebo petúniami v jednej farbe. Pokiaľ chcete ísť s dobou, vyberte si letničky a balkónovky, ktoré sa navzájom tolerujú, výborne kombinujú a pomocou ich farieb získate naozaj zaujímavé previsy a objem. Samozrejme záleží aj od množstva svetla alebo tieňa a celkovej starostlivosti o ne. Nie všetky sa dajú pestovať na priamom slnku, nie všetky budú prosperovať v tieni. Preto si povieme o tých najzákladnejších postupoch a kombináciách. Zohľadnite svetové strany Severný a východný balkón je charakteristický ranným vychádzajúcim slnko a potom dlhodobým tieňom. Severné časti sú obyčajne celodenne bez slnka. Je tam nižšia teplota, často vietor. Vhodnými rastlinami pre tieto polohy sú: farebná žihľava (Coleus), begónie (begonia), fuksie (fuchsie), heuchery (heuchera), hluchavka (lamium), netýkavka (impatiens), bakopa (Bakopa). Na východnom balkóne sa bude dariť v jednej nádobe tejto kombinácii: Osteospermum, netýkavka (impatiens), lobularia, calibrachoa. Zaujímavá kombinácia vzniká aj vysadením heuchery, dichondry, hluchavky a šalvie. Pokiaľ uprednostňujete zelenú farbu a jej odtiene, prípadne ste alergický na množstvo peľu, môžete si vysadiť rastliny, ktoré sú zaujímavé vďaka kresbe na listoch. V poslednom období dominujú a sú vyhľadávané Ipomoea, dichondra, plectrantus a coleus s drobnými kvietkami. Južný a západný balkón je iný. Tieto priestory sú charakteristické množstvom slnka, priameho svetla a horúčavy. Rastliny sú počas dňa často vystavované extrémnym podmienkam. Preto musia byť nakombinované tak, aby tieto podmienky zvládli. Rovnako im musíte dopriať dostatok vlahy a hnojivovú zálievku. Odporúčame Kristalon kvet a plod do zálievky. Najkrajšie kombinácie pre rok 2017 Do jednej nádoby približne 60 cm dlhej, môžete vysadiť na balkón, alebo terasu kombináciu rastlín: bidens (dvojzub), lobelia (lobelka) a verbeny (železník) z každého po 3 ks. Získate tak bielo – žlto - fialovú kombináciu. Rovnaké druhy môžete vysadiť v inej farbe a získate červeno – modro – žltú kombináciu. Použite substrát pre balkónové rastliny. Výhodu majú rastliny vysadené v samozavlažovacích nádobách. Ďalšou zaujímavou kombináciou je minipetúnia (millionbells - calibrachoa) kombinovaná s petúniou (Petunia – surfinia) a nemesiou (Nemesia). Najlepšie slnko zvládajúca letnička je muškát a sanvitália. Sanvitália pôsobí ako malé slnečnice. Kombinujte ju s minipetúniami (Calibrachoa). Kvety v kombinácii s bylinkami Zaujímavou kombináciou ku kvetom je zakomponovanie napríklad byliniek zo záhrady, ktorým sa tu bude tiež dariť. Napríklad šalvia (salvia), veronika (veronica), levanduľa (lavandula), materina dúška (thymus), oregáno (origanum), dokonca pažítka (allium). Orientujte sa podľa svetelných pomerov, výšky rastlín a veľkosti nádoby. Levanduli sa nebude dariť, ak bude vo vlhkom a tienistom prostredí a niektoré druhy funkii (hosta), budú na slnku pôsobiť unavene, mdlo a spálene. Rastlinky podľa slnka Slnečnú terasu výborne zvládne kosodrevina, dreviny na kmienku, okrasná čerešňa i vŕba, levanduľa, krásnoočko, šalvie a iné kvitnúce xerofytné trvalky. Rešpektovaním pestovateľských podmienok zabezpečíte rastlinám dokonalý komfort a tým aj komfort pre vás v podobe estetického príjemného prostredia, v ktorom budete relaxovať. Naopak na tienisté terasy sa hodia hortenzie (hydrangea), funkie (Hosta), azalky a rododendrony, pieris, skimmiu. Všetky kvietky aj bylinky na nakombinovanie krásneho a živého jarného balkóna či terasy nájdete na www.rastlinky.sk
06.04.201745331Prístrešok spraví zo záhrady dokonalú relaxačnú zónu!
Dnes už málokto túži len po vyslovene úžitkovej záhrade. Posedieť si na slnku, tešiť sa z kvetov, či rannej kávy pri vlastnom dome, je pocit na nezaplatenie. Najvýhodnejšie je vytvorenie relaxačnej zóny s okrasnou záhradou a zvyšok napríklad venovať úžitkovej ploche. K takejto kombinácii toho vôbec nepotrebujete veľa... Príjemné posedenie Jedávať vonku počas krásnych slnečných dní nemusí byť vôbec výsadou dovoleniek. Moderným prvkom v súčasnosti je vytvorenie oddychovej zóny priamo pri dome. Napríklad pri kuchyni, odkiaľ máte následne priamy prístup na terasu. Takáto kombinácia je praktická a ak máte v okolí napríklad vysadené bylinky, môžete ich dokonca čerstvé použiť na dochutenie pokrmu pri stolovaní vonku. Prístrešok je ideálny z dvoch dôvodov Poskytuje tieň a chráni nás napríklad pred dažďom. Príde letná búrka, ale to nevadí. Sedenie máte rozložené pod strechou a tak si vychutnávate len bubnovanie dažďa. Rovnako aj sedenie na priamom slnku nemusí byť príjemné a tu sa zas hodí prístreškové tienenie. Je možné ho vylepšiť napríklad pomocou markíz, alebo bočného tienenia a získate priestor na trávenie času počas celého leta, bez ohľadu na to, či je jasno, alebo pod mrakom. Aký prístrešok voliť? Tatiana Mihaliková zo spoločnosti Metalinox vysvetľuje: „V súčasnosti sú najobľúbenejšie prístrešky drevené a oceľové. Každý má svoje výhody.“ Drevo je prirodzený materiál, ktorý pasuje k starším, ale aj moderným domom. Ak zvolíte kvalitného výrobcu a dobré materiály, starostlivosť sa obmedzí na premaľovanie približne raz za osem rokov. „Drevené prístrešky vzhľadom a tvarom dotvárajú celkový dojem príbytku, alebo záhrady. Ani oceľové prístrešky nie sú zlé riešenie, hodia sa však viac k moderným stavbám a veľkej obľube sa tešia, najmä svojou jednoduchosťou, tvárnosťou, cenovou dostupnosťou a bezúdržbovosťou, Zaujímavým obohatením záhrady je aj trvácny a veľmi elegantý hliníkový prístrešok, “ hovorí T. Mihaliková a dodáva, že ani ocele a hliník sa netreba báť. Aj z tohto materiálu je možné vyrobiť jemné elegantné konštrukcie s čistými líniami a moderným dizajnom. Všetky typy prístreškov je však možné kombinovať s viacerými krytinami od skla, ktoré je momentálne veĺmi moderné a v popredí, cez plech až po polykarbonát značky Lexan. Ide teda viac o skutočné preferencie majiteľa, či staví na kov, alebo teplejšie drevo. Kvalitné zastrešenie Práve Lexan ako materiál na zastrešenie sa teší čoraz väčšej obľube. Výhodou je, že ponúka široký výber hrúbok a farieb. T. Miháloková však hovorí, že zaujímavým riešením môže byť aj samotné sklo. Je drahšie pri vstupných nákladoch, ale má svoj efekt a je prakticky na celý život. Starosti s ním nehrozia a ide o prírodný materiál. Inšpirujte sa krásnymi prístreškami vyrábanými na mieru na stránke http://www.terasy-pristresky.sk
05.04.201731576Feng šuej záhrady sú realitou aj na Slovensku
Inšpiratívna, pohodová, plná pozitívnej energie. Tak trochu exotická, ale zároveň útulná, svieža a vždy zaujímavá. Taká je záhrada, ktorá sa nestavia podľa katalógu, ani podľa zahraničných prospektov. Záhrada, ktorá naplní vašu dušu radosťou je predovšetkým o osobitnom prístupe a tak trochu východnej filozofie pokoja. Záhrady, čo upokoja dušu Nechodíte do nich oberať rajčiny a papriku, ale pri vstupe na svetlozelený trávnik načerpáte novú energiu. Japonské záhrady sa sústreďujú predovšetkým na harmóniu človeka s prírodou. Dôraz je kladený na tvarovú a farebnú striedmosť a jednoduchosť. Tento trend uplatňuje na Slovensku aj Erika Demeterová zo spoločnosti Inšpiratívne záhrady a hovorí: „Pri svojej práci sa rada inšpirujem filozofiou japonských záhrad. Správne zvolenými prvkami vieme dosiahnuť harmonickú kompozíciu diela a vyvážené prúdenie blahodárnej energie. Sú to záhrady fascinujúce myseľ, upokojujúce dušu a ponúkajúce nevšedný komfort. S obľubou tvorím mediteránne záhrady, pravidelné (geometrické) a nepravidelné (anglické) multifunkčné záhrady, moderný minimalistický ako aj stále aktuálny vidiecky štýl. Navrhujem kompozície obecného a mestského priestranstva.“ Trendom je minimalistický štýl Erika Demeterová hovorí, že čoraz viac v záhradách prevláda minimalistický štýl. Pritom aj pri koncepte viac priestoru a menej doplnkov je možné zabezpečiť, aby bola záhrada celý rok krásnou. „Vieme rozsadiť rôzne druhy rastlín, ktoré sú farebne atraktívne po celý rok. Či už ide o listnaté dreviny, alebo kvitnúcu flóru,“ hovorí Demeterová. Japonský štýl aj zo slovenských drevín Pri koncepte japonskej záhrady sa rozhodne netreba báť exotickej kombinácie drevín. Rozhodujúci nie je iba druh, ale hlavne tvar. Na záhrade tak dostanú priestor bonsaje, alebo stromy presne tvarované tak, aby lahodili oku omnoho viac, ako iba voľne zasadené a divoko rastúce. Záhradná tvorba Ďalekého východu vychádza z hlbokej, nábožensky podloženej mystiky, kde každému prírodnému prvku sa pripisuje živá duša a z toho vyplývajúca sila, preto je nevyhnutné s k nim správať s náležitou úctou. Feng šuej záhrady V rámci konceptu filozofie estetických záhrad Erika Demeterová zohľadňuje aj osobitý štýl majiteľa. Dôležitá je životospráva investora ako aj štýl domu a príroda ktorá ho obklopuje. Súčasná záhrada je predstava zhmotnená do reality, tvorená pre dnešného človeka. Pri realizovaní záhrady sa zhmotňuje estetická predstava cez kompozíciu vybraných prvkov do cieľovej formy, ktorá ale musí prežiť v daných prírodných a lokalitných podmienkach- dodáva majiteľka Inšpiratívnych záhrad. Dokonca dnes sa dajú feng šuej záhrady projektovať aj na vylepšenie vzťahov, šťastné manželstvo, či inšpiráciu. Odpočinok a pobyt v záhrade tak môže príjemne zlepšiť životnú úroveň vlastníkov, preto každá záhrada je dielo „šité na mieru“. Do záhrady sa môžete pustiť aj sami V štúdiu inšpiratívnych záhrad vám vytvoria záhradu na kľúč, alebo dodajú všetku technickú dokumentáciu k tomu, aby ste si mohli svoju vysnívanú a dokonale naprojektovanú záhradu pripraviť sami. Tento spôsob je určený pre všetkých zručných záhradníkov, ktorí by mali celú záhradu radi len vo svojich rukách.
10.03.201781218Začíname so skleníkom. Tipy a rady ako získať z vašej záhrady ešte viac.
Ak svoju záhradu nevyužívate iba na okrasu, prínos skleníka určite oceníte. Kvalitný skleník predlžuje obdobie pestovania. Prvá úroda prichádza oveľa skôr a ukončenie sezóny je, aj pri tzv. studenom pestovaní, posunuté až do poklesu vonkajšej teploty na -1, pri bezvetrí aj -2 až -3°C. Vďaka skleníku si plody záhrady užijete skôr a dlhšie. Predĺženie sezóny nie je jediná výhoda Okrem predĺženia pestovateľského obdobia sú nesporné aj vyššie výnosy z metra štvorcového pestovanej plochy počas sezóny. Natália Zamkovská z firmy Kerzam vysvetľuje: „Plody sú väčšie, chutnejšie, šťavnatejšie, a tým aj atraktívnejšie. Na rozdiel od pestovania vonku (na poli), v skleníku nám vietor nič nepoláme, dážď nič nepremočí, takže úspech v dopestovaní úrody je len minimálne ovplyvnený počasím.“ Svoje výhody však skleník poskytne len pri správnom využívaní. Nový majiteľ skleníka bez dostatočných skúseností a vedomostí, nevedome môže spôsobiť, že prvé nesprávne kroky mu v budúcnosti zbytočne spôsobia sklamanie. Preto je vhodné postupovať správne. Umiestnenie skleníka Skleník by mal byť prirodzene umiestnený na čo najviac osvetlenom, slnečnom mieste. Ak v záhradke nemáme také ideálne miesto, kde by od skorého rána, až do neskorého večera svietilo slnko, umiestnime skleník tak, aby bol osvetlený najmä z rána. Dôvod vysvetľuje Natália Zamkovská : „Po noci sú rastlinky vlhké, zarosené a preto je dobré, keď nám do skleníka čím skôr začne svietiť slnko. Rastlinky sa skôr usušia a po studenej noci sa skoršie prehreje aj vzduch na optimálnu teplotu. Týmto spôsobom preventívne zamedzujeme tvorbe plesní.“ Keď máme skleník na slnečnom mieste, tak ho zatvárame pri západe slnka, ale iba vtedy, keď očakávame studenú noc. (Pod 13 -15°C, čo je zvyčajne na jar a na jeseň.) Ak sú nočné teploty medzi 15 a 19°C, dvierka zatvárame navečer pri zotmievaní, čo je o niečo neskôr ako západ slnka. Pri nočných teplotách nad 19-20°C ich už nezatvárame vôbec. Veľkosť skleníka Efektivita skleníka sa mení aj vzhľadom k jeho veľkosti. Pritom nie je určujúci iba priestor, ktorý máme k dispozícii na umiestnenie skleníka. „Lepšie výsledky dosiahneme v skleníkoch vyšších a kratších ako v dlhých, nízkych a úzkych tuneloch. Bežnými pomôckami sa stávajú automatické otvárače, kvapôčková závlaha, alebo netkané textílie zabraňujúce rastu buriny,“ hovorí Natália Zamkovská z firmy Kerzam. Doplnky do skleníka si môžete dokúpiť v ďalších rokoch po výstavbe skleníka. Akú zem do skleníka? Môžeme mať ten najkvalitnejší skleník na svete, ale o kvalite rastlín aj plodov bude aj tak v konečnom dôsledku rozhodovať zem. Vyžaduje si hlina v skleníku špeciálne zloženie? Tmavú zem lepšie zohrejú slnečné lúče. Túto vlastnosť oceníme najmä na jar, keď nám to urýchli termín výsadby. Aj v lete pri polievaní studenšou vodou nám tmavšia zem zabezpečí jej rýchlejšie zohriatie. „Ideálna zem je snom každého záhradkára,“ hovorí . Natália Zamkovská z firmy Kerzam a dodáva, že pri snahe zlepšiť si tú našu sa môžeme dopustiť niekoľkých, ťažko napraviteľných chýb. Nedostatočné vedomosti našich predchodcov vytvorili mýtus, že v sklenníkoc treba často meniť zem. Dnes je už jasné, že opatrným a uvedomelým prístupom môžeme dosiahnuť stav, že zem nebudeme musieť meniť vôbec. To sa dá dosiahnuť použitím správneho hnojiva, kompostu a rašeliny. Ako predísť zasoleniu pôdy Používaním nekvalitných hnojív vzniká najznámejší efekt zasoľovanie. Chráňme sa preto pred hnojivami ako je draselná soľ a inými prípravkami, v ktorých zložení nájdeme soľ, chlór, chlorid a podobne. Zasoľovanie vzniká aj polievaním tvrdou vodou zo studní. Studničná voda mení pôdnu reakciu na zásaditú. Naopak dažďová voda pôdu skysľuje. Vodu treba pravidelne meniť. Dôvody vysvetľuje Natália Zamkovská: „Dlhodobým polievaním len jednou, alebo len druhou vodou môžeme nežiaduco zmeniť PH našej pôdy. Pozor na kompost Kompost nám priaznivo ovplyvňuje štruktúru a výživnosť pôdy, ale kompost môže obsahovať aj nebezpečné plesne a iné choroby, ktoré by mohli infikovať pôdu v skleníku. Do skleníka napríklad môžeme použiť kompost z pokoseného trávnika. K tomu môžeme pridať hrach, špenát, šalát a iné zdravé zvyšky rastlín, ktoré sú vhodné aj na zelené hnojenie. Najlepšie z prvej polovice vegetačného obdobia, keď ešte nie sú všeobecne rozšírené plesne. Nedávajme tam zvyšky rajčiakov, uhoriek, zemiakov a iné rastliny, ktoré chronicky trpia plesňovými chorobami, ani ak sú na oko zdravé. Maštaľný hnoj, podobne ako kompost, musí byť dokonale vyzretý. Nedostatok kompostu a hnoja čiastočne nahradíme rašelinou a humátmi (Darina, Humix a pod.). Priemyselné hnojivá obsahujúce najmä N, P, K, Mg, Ca sú najlepšie také, ktoré sú vhodné aj na listovú výživu (Ferticare, Poly feed, Osmocote a pod.). Sú to také hnojivá, ktoré rastliny príjmu a nezostane po nich v pôde odpad. O používaní týchto, ale aj iných, čím ďalej tým viac kvalitnejších hnojív sa dočítate v odbornej literatúre, alebo sa poraďte s odborníkom. Každé hnojivo je potrebné zriediť s dostatočným množstvom vody, alebo dobre premiešať so zemou. Inak sa môže stať, že jeden koreň bude popálený od prebytku a iný bude trpieť nedostatkom.
09.03.201735326Máte plnú hlavu projektov
okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?
Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!Nový web pre tradičné kamenárstvo v Bratislave
Altánky, lavičky, záhradné terasy, obklady stien. To všetko sú súčasti živej záhrady, ktoré vám spríjemnia pobyt v nej. Ak chcete trvácny materiál bez nutnosti údržby, krásny po celé roky a s vlastnosťami aj vizážou dreva, práve pre vás je stvorený drevoplast. Spojenie plastu a dreva prináša z oboch materiálov to najlepšie. Čo je drevoplast? Ako už názov napovedá ide o spojenie dreva a plastov. Ide o imitáciu dreva pre všetkých, ktorí sa nechcú o drevo na záhrade starať. Viac o drevoplaste hovorí Koloman Žifčák zo spoločnosti Purpose, ktorá sa výrobe drevoplastových profilov venuje: „Drevoplast je unikátna zmes prírodných zložiek - dreva a ekologického recyklovateľného polyméru (polyetylén HDPE). Drevo je rozomleté na múčku, ktorá je zbavená všetkých negatívnych prvkov. Druhou súčasťou drevoplastu sú polymery a plasty. Pomer miešania je cca 60-40%. Najpoužívanejšia technológia výroby je extrúzia. Po namiešaní správneho pomeru dreva a plastu, následuje roztavenie a zlisovanie do požadovaného profilu a následný presný postup chladenia. Drevoplastové materiály sú atraktívnym a spoľahlivým riešením všade tam kde potrebujete drevený vzhľad a zároveň bezúdržbovosť . Dokonalý k bazénu Podľa Žifčáka neexistuje lepšia alternatíva nášľapných plôch k bazénom ako práve drevoplast. Je stály, nemení sa vzhľadom na vlhkosť, nedochádza k rozťahovaniu, ani rozpínaniu, ako sme zvyknutí pri dreve. Na bosú nohu je však omnoho príjemnejší ako plast, či nebodaj kameň. Dlhá životnosť bez najmenších zásahov Životnosť drevoplastových profilov je podľa Kolomana Žifčáka približne dvadsať rokov a viac. Pritom je potrebné zdôrazniť, že tento vek drevoplast zvládne bez vizuálnych, či materiálnych zmien. Prirodzene, nie je odolný voči mechanickému poškodeniu, ale nebude mu vadiť dážď, mráz, páľava a na lakovanie, zbrusovanie, či úpravu zabudnite. Údržba sa vás netýka. Cenová porovnateľnosť Koloman Žifčák zo spoločnosti Purpose hovorí, že hoci drevoplast vyzerá ako drevo a je trvácnejší a prakticky bezobslužný, obstarávacie náklady sú porovnateľné s drevom. Treba však počítať s tým, že pri drevoplaste rokmi ušetríte ďalšie financie, keďže nepotrebujete peniaze investovať do starostlivosti o materiál. Vyskúšajte drevoplast aj na vlastnej záhrade. Mnoho zákazníkov začína s menšími rozlohami a nakoniec drevoplastu úplne podľahnú. Jeho kvality si získajú prakticky každého. Hlavné výhody drevoplastu v skratke Šetrné k životnému prostrediu Odolné proti vlhkosti Vzhľad dreva Protisklzový povrch, bez prasklín, bez deformácie Odolné proti poveternostným vplyvom Vhodný od -40 °C do +60 °C Jednoduchá inštalácia a čistenie Termitom a hmyzu odolný Nevyžaduje žiadne maľovanie, žiadne lepidlo, nízke nároky na údržbu
15.09.20215608
Služby pre firmu:GMB - Tvoje možnosti zrýchliť podnikanie
Novinky v službe Google Moja Firma, ktoré sa oplatí využiť
Altánky, lavičky, záhradné terasy, obklady stien. To všetko sú súčasti živej záhrady, ktoré vám spríjemnia pobyt v nej. Ak chcete trvácny materiál bez nutnosti údržby, krásny po celé roky a s vlastnosťami aj vizážou dreva, práve pre vás je stvorený drevoplast. Spojenie plastu a dreva prináša z oboch materiálov to najlepšie. Čo je drevoplast? Ako už názov napovedá ide o spojenie dreva a plastov. Ide o imitáciu dreva pre všetkých, ktorí sa nechcú o drevo na záhrade starať. Viac o drevoplaste hovorí Koloman Žifčák zo spoločnosti Purpose, ktorá sa výrobe drevoplastových profilov venuje: „Drevoplast je unikátna zmes prírodných zložiek - dreva a ekologického recyklovateľného polyméru (polyetylén HDPE). Drevo je rozomleté na múčku, ktorá je zbavená všetkých negatívnych prvkov. Druhou súčasťou drevoplastu sú polymery a plasty. Pomer miešania je cca 60-40%. Najpoužívanejšia technológia výroby je extrúzia. Po namiešaní správneho pomeru dreva a plastu, následuje roztavenie a zlisovanie do požadovaného profilu a následný presný postup chladenia. Drevoplastové materiály sú atraktívnym a spoľahlivým riešením všade tam kde potrebujete drevený vzhľad a zároveň bezúdržbovosť . Dokonalý k bazénu Podľa Žifčáka neexistuje lepšia alternatíva nášľapných plôch k bazénom ako práve drevoplast. Je stály, nemení sa vzhľadom na vlhkosť, nedochádza k rozťahovaniu, ani rozpínaniu, ako sme zvyknutí pri dreve. Na bosú nohu je však omnoho príjemnejší ako plast, či nebodaj kameň. Dlhá životnosť bez najmenších zásahov Životnosť drevoplastových profilov je podľa Kolomana Žifčáka približne dvadsať rokov a viac. Pritom je potrebné zdôrazniť, že tento vek drevoplast zvládne bez vizuálnych, či materiálnych zmien. Prirodzene, nie je odolný voči mechanickému poškodeniu, ale nebude mu vadiť dážď, mráz, páľava a na lakovanie, zbrusovanie, či úpravu zabudnite. Údržba sa vás netýka. Cenová porovnateľnosť Koloman Žifčák zo spoločnosti Purpose hovorí, že hoci drevoplast vyzerá ako drevo a je trvácnejší a prakticky bezobslužný, obstarávacie náklady sú porovnateľné s drevom. Treba však počítať s tým, že pri drevoplaste rokmi ušetríte ďalšie financie, keďže nepotrebujete peniaze investovať do starostlivosti o materiál. Vyskúšajte drevoplast aj na vlastnej záhrade. Mnoho zákazníkov začína s menšími rozlohami a nakoniec drevoplastu úplne podľahnú. Jeho kvality si získajú prakticky každého. Hlavné výhody drevoplastu v skratke Šetrné k životnému prostrediu Odolné proti vlhkosti Vzhľad dreva Protisklzový povrch, bez prasklín, bez deformácie Odolné proti poveternostným vplyvom Vhodný od -40 °C do +60 °C Jednoduchá inštalácia a čistenie Termitom a hmyzu odolný Nevyžaduje žiadne maľovanie, žiadne lepidlo, nízke nároky na údržbu
06.10.20205643
Najčítanejšie za mesiac
Reštaurácia po vytepovaní ešte…
Bodytep by sme doporučili aj ďalej, spokojnosť, nemáme žiadne výhrady.
Správa referencií
So službami zariadim.sk som spokojný. Zatiaľ spolupracujem krátko ale na veľmi…
Podpora podnikania - úspech je tu…
Priatelia, som maximálne spokojný s prácou a podporou portálu Zariadim.sk . Je…
Podnikateľské príbehy
Autoservis hľadal roky cestu k zákazníkovi.…
Služby pre firmu: Podnikateľské príbehy
20.11.201910548