Zelené strechy a zelená infraštruktúra pomáhajú mestám a obciam v boji s klimatickou krízou

Služby pre firmu

IvanaD 17.03.20215461

Zelené strechy a zelená infraštruktúra pomáhajú mestám a obciam v boji s klimatickou krízou

V dôsledku ľudskej činnosti dochádza v posledných rokoch k závažným klimatickým zmenám.  Ničíme si zdravý ekosystém neprimeraným odlesňovaním, rozsiahlou výstavbou, pričom sa nedostatočne staráme o poľnohospodársku pôdu. Výsledkom je krajina trpiaca suchom s nefunkčným vodným cyklom. Stačí jeden intenzívny dážď a takto presušená pôda ho nedokáže dostatočne vstrebať. Následkom je vznik povodní.  Čo môžeme urobiť preto, aby sme prírodu ochránili a zabránili tak ďalším ekologickým škodám? Jedným z riešení môžu byť zelené strechy v mestách a obciach.  Ako dokážu pomôcť, na koho sa pri ich realizácii obrátiť a kde nájsť prostriedky pre ich financovanie?

Zelené strechy ako nádej pre vysychajúce mestá a obce

O tom, čo sú zelené strechy, aké typy existujú, z akých materiálov sú vyrobené a prečo sa oplatí do nich investovať, sa môžete dočítať v článku Zelené strechy spríjemnia bývanie, ochránia planétu . Poďme sa však pozrieť na to, aký veľký dosah na životné prostredie môže mať ich masívna realizácia v mestách a obciach.

Bývať v dome, či pracovať v budove so zelenou strechou, ktorá dokáže znížiť teplotu v interiéri až o 3-4°C a tak ušetriť až 70% nákladov na prevádzku klimatizácie, je veľmi príjemná predstava. To však nie je jediný benefit, ktorý vegetačné strechy prinášajú. Okrem toho, že robia objekty vizuálne atraktívnejšími, zelené strechy tiež významne prispievajú k zadržiavaniu zrážkovej vody a  vďaka jej následnému vyparovaniu dokážu efektívne ochladiť okolité prostredie o cca 3°C . Nato, aby bol tento efekt citeľný, však nestačí pokryť zelenou strechou 1-2 budovy v obci alebo meste. Zmenu dokážeme spraviť jedine spoločnými silami! A to tak, že začneme vo veľkej miere pokrývať vegetáciou strechy bytových komplexov, administratívnych budov, hotelov alebo iných novovznikajúcich developerských projektov. To vieme dosiahnuť len prepojením a vzájomnou spoluprácou architektov, developerov, záhradníkov, univerzít, samospráv a štátnych inštitúcií. Preto v roku 2020 vznikla Asociácia pre zelené strechy a  zelenú infraštruktúru, ktorá ich všetkých združuje.
Aké sú jej vízie a ciele?
 

  • propagovať benefity zelených striech a zelených fasád
  • zvyšovať povedomie o dôležitosti budovania zelených striech a zelených fasád v mestách a obciach
  • podporovať výstavbu so zameraním na zazelenanie striech, zelených fasád a budovanie prvkov zelenej infraštruktúry
  • apelovať na orgány verejnej moci a presadzovať legislatívne zmeny týkajúce sa zelenej infraštruktúry v súvislosti s klimatickými zmenami
  • oslovovať samosprávy a vládu so žiadosťou o dotácie na realizáciu zelených striech zo zelených fondov
  • zaviesť štandardy pre návrh, realizáciu a údržbu zelených striech, zelených fasád a prvkov zelenej infraštruktúry
  • informovať o podobných projektoch v zahraničí
  • byť odborným garantom v tejto oblasti

 

Členom Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru sa môže stať každý!

Ak vás idea asociácie oslovila a chceli by ste byť súčasťou tejto „zelenej zmeny“ vo vašom meste či obci, máte jedinečnú príležitosť stať sa jej členom.  Nezáleží na tom, či ste fyzická alebo právnická osoba, dôležité je vaše nadšenie pre zeleň, prácu s ňou ako aj  šírenie myšlienky o výhodách a potrebe realizácie vegetačných striech, zelených fasád a význame zelených opatrení pre našu krajinu. Vyrábate alebo dodávate materiály, výrobky, či služby pre zelené strechy, zelené fasády a zelenú infraštruktúru? Alebo zelené strechy, zelené fasády a prvky zelenej infraštruktúry projektujete? V tom prípade by ste v tomto združení rozhodne nemali chýbať!  Súčasťou Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru sa môžu stať tiež majitelia bytov, hotelov,  developeri, architekti, záhradníci, samosprávy, skrátka každý, komu záleží na prostredí, v ktorom žije a chce sa zapojiť  do boja s klimatickými zmenami.   

Prispejme spoločne ku krajšiemu a zdravšiemu miestu pre život!

 


Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

 

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Asociacia pre…

Spájame sily za spoločný cieľ – zelené a udržateľné Slovensko. Prostredníctvom prepájania…


Čítajte ďalej

Pozvánka  konferenciu: „Zelené strechy pre odolnejšie mestá“

Dom a byt

Pozvánka konferenciu: „Zelené strechy pre…


08.09.20225461

JoliDom a byt

SÚŤAŽ ZELENÁ STRECHA ROKU 2022

Dom a byt

SÚŤAŽ ZELENÁ STRECHA ROKU 2022


25.05.20225461

JoliDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím