Trávnik a výživa

Záhrada

Lolium Lolium 21.05.201324518

Trávnik a výživa

Pravidelné kosenie trávnika, jeho udržiavanie a samotný rast sú sprevádzané postupným odoberaním živín z pôdy. Najrýchlejšie sa z pôdy odčerpáva dusík (N), následne fosfor (P) a draslík (K). Bez systematického doplňovania živín dochádza k postupnému upadaniu kvality trávneho porastu. Trávnik bledne, stáva sa redším a menej odolným.

Zloženie NPK je tradičným prvkovým zložením väčšiny druhov hnojív. Čo je však podstatné, je schopnosť trávnika efektívne takéto hnojivo prijať a využívať ho po určitý časový úsek. Táto schopnosť sa mení s meniacimi sa ročnými obdobiami a vládnucimi klimatickými podmienkami. Závislosť príjmu živín na ročnom období nás teda vedie k základnému rozdeleniu hnojív na jarné, letné a jesenné. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim príjem živín je pôdne pH, ktoré by sa malo držať medzi 5,8 – 6,5 a tak zaručovať správny prísun dodávaných živín.

Dusík N – stimuluje rast tráv, udržuje tmavozelené sfarbenie trávnych listov.

Efekt: zelené sfarbenie a rýchlejší rast trávy. Hnojivá určené na jar a leto by mali obsahovať vyššie percento dusíka. Dusík môže byť viazaný v rýchlo alebo pomaly sa uvoľňujúcej forme. Podporiť rast trávnika v jesennom a prichádzajúcom zimnom období nie je žiadaným efektom, preto by jesenné hnojivo malo obsahovať menší pomer dusíka.

Fosfor P – stimuluje rast koreňového systému.

Efekt: stimulácia koreňového systému podporuje v konečnom dôsledku rýchlejšiu absorpciu živín z pôdy na jar, zlepšuje efektivitu príjmu vody a potravy v letnom období a rast výhonkov počas jesene. Pri predávkovaní fosforom sa trávnik stáva náchylný na choroby.

Draslík K – podporuje zdravie trávy.

Efekt: ochraňuje trávnik pred stresom – suchá, choroby a chlad. Tvorí základnú zložku bunkovej steny, jeho príjem podporuje zosilnenie stebiel tráv a tak sa stávajú odolnejšie. Vyššia koncentrácia draslíka sa preto odporúča hlavne v hnojivách na leto a jeseň, kedy sú podmienky rastu trávy sprevádzané rôznymi stresmi z okolia (sucho, horúčava, trávne plesne).

Aplikácia hnojív sa nevykonáva počas dlhých suchých dní. Hnojenie by sa malo realizovať po pokosení a následne nekosiť trávnik aspoň 2-3 dni. Dusík taktiež potrebuje na svoje uvoľňovanie teplotu vyššiu ako 10 °C. Rovnomerné rozmiestnenie sa dosiahne pomocou rôznych druhov rozmetadiel. Tieto rozhodia hnojivo rovnomerne a tak minimalizujú riziko popálenia, ktoré vzniká ak sa na jedno miest dostane viac hnojiva ako je odporúčaná dávka. Po aplikácii hnojiva zabezpečíme zalievanie, ktoré sa stáva nevyhnutným ak sa dva alebo tri dni od hnojenia nevyskytli dostatočné zrážky.

Dlhodobé skúsenosti a individuálny prístup ku každej udržiavanej zeleni nás oprávňujú vysloviť odporučenie o využívaní hnojív s postupným uvoľňovaním živín. Pri týchto hnojivách sú potrebné látky obsiahnuté v malých granulách s podobnou hmotnosťou, a tak sa každá rastlina dostane k rovnakej dávke NPK. Hnojivá s postupným uvoľňovaním živín, v porovnaní s inými hnojivami, dokážu dlhodobo (až tri mesiace) dodávať výživu pre Váš trávnik. Prvotná investícia môže byť jednorázovo vyššia, no v porovnaní s krátkodobými hnojivami, ktoré účinkujú niekoľko dní, sa táto investícia vráti. Trávne porasty taktiež preferujú postupné a dlhodobé podporovanie, ktoré je pri hnojivách krátkodobých len ťažko dosiahnuteľné. Do trávy je naraz uvoľnené všetko množstvo NPK, trávnik rýchlo zareaguje a o pár dní sa prudko znásobí jeho rast. Po uplynutí krátkej doby (niekedy 2 týždne) hnojivo úplne vymizne, čo sa hneď prejaví rapídnym spomalením rastu. Pri hnojivách s postupným uvoľňovaním živín trávnik nezažíva tento rastový šok. Efekt hnojiva sa možno neprejaví tak náhle, no je prirodzený a trvácny po dlhú dobu.

Výber správneho hnojiva a jeho používanie je dobré konzultovať s profesionálmi. Taktiež sa odporúča meniť výrobcu, pretože sa trávnik ľahko stane pasívnym pri aplikácii stále jedného druhu hnojiva. Správne hnojenie a vhodné zavlažovanie sú oporné piliere zelenej trávnej plochy.

Autorom článku je firma Lolium s.r.o.. Prečítajte si aj predchádzajúci článok o trávnikoch a vode. Objednať si nový trávnik môžete aj tu.

Komentáre Disqus.
(4.8/5) 1 referencií
Lolium

Projektovanie a realizácia sadových úprav Projektovanie, realizácia a údržba automatických…

martin112

1 1344

údržba záhrady

pravidelná údržba záhradky na vysokej úrovni, možme sa na Lolium vždy…


Čítajte ďalej

Trávnik a voda I.

Záhrada

Trávnik a voda I.


20.05.201324518

LoliumZáhrada

Riziká zakladania trávnika

Záhrada

Riziká zakladania trávnika


02.04.201324518

LoliumZáhrada

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím