Daňová optimalizácia živnostníka II.

Služby pre firmu

Jaroslav Čačko EKONOMICKÉ SLUŽBY Jaroslav Čačko… 10.02.201313041

Daňová optimalizácia živnostníka II.

Ako ste si už určite všimli, paušálne výdavky si v klasickej podobe môžete uplatniť naposledy teraz, čiže pri podávaní daňového priznania za rok 2012. Za rok 2013 už bude táto forma značne obmedzená, a to na maximálne 5 040 € za celý rok. To znamená, že ak živnostník mal hrubý príjem 15 000 €, za rok 2012 si môže uplatniť 40 % ako zníženie základu dane, t.j. 6000 €. Za rok 2013 už len spomínaných 5040 €, takže zaplatí na daní z príjmov o 182 € viac. S narastajúcim príjmom ten rozdiel na dani z príjmov bude, samozrejme, rásť. Teda podstatne väčšej časti živnostníkov sa už oplatí prejsť na účtovníctvo či daňovú evidenciu.

Čo si teda najčastejšie môže bežný živnostník uplatniť ako daňovo uznateľný výdavok?

výdavky na stravu - stravné lístky, toto je najbežnejší výdavok, ktorý si môže uplatniť skutočne každý živnostník. V súčasnosti je to obmedzené na 4 € /denne. Aj keď teda nebudeme zarátavať nedele a sviatky, stále to bude nejakých 1200 € ročne, o ktoré si môže každý živnostník legálne znížiť základ dane. Ak si to premietneme do usporenej dane je to 228 € ročne, čo určite nie je málo. Stravné lístky však nie sú jedinou formou uplatnenia si výdavkov na stravu. Pokiaľ platíte v hotovosti, pokojne si môžete uplatniť aj bločky za nákup potravín či obeda v reštaurácii. Určite je však jednoduchšie nakúpiť si na kvartál, prípadne dlhšie či kratšie časové obdobie, lístky a uplatniť si ich jednorazovo cez faktúru. Avšak pozor, stravné lístky treba kupovať dopredu, počas roka. Ak si napríklad nakúpite 20. decembra 300 lístkov, daňová kontrola vám uzná max. 10, zvyšok si uplatníte ako daňový výdavok v nasledujúcom roku.

výdavky súvisiace s autom - bez auta sa žiaden živnostník nezaobíde. V súvislosti sním si môžete okrem samotnej ceny auta cez odpisy, resp. lízingové splátky, uplatniť v podstate všetky výdavky súvisiace s jeho prevádzkou. To sú v prvom rade najmä pohonné látky (PHL), kde je niekoľko foriem uplatňovania si výdavkov. Najjednoduchšou z nich je uplatnenie si tzv. paušálu na PHL, čo je 80 % zo sumy bločkov, ktoré od tankovania máte. Je to určite jednoduchšie ako viesť si knihu jázd. Pri tejto forme by ste si mali poznačiť stav tachometra na začiatku a na konci roka. Tu však výdavky s autom nekončia. Samozrejme, uplatniť si môžete všetky výdavky na údržbu a servis auta vrátane povinného zmluvného poistenie či havarijnej poistky. Takto môže aj bežný živnostník ušetriť stovky až tisícky eur ročne na dani z príjmu. Jediným vašim výdavkom bude daň z motorových vozidiel, ktorá sa pohybuje podľa kubatúry motora vozidla najčastejšie od cca 100 po 200 €. Úspora na daní z príjmov bude ale rozhodne vyššia, nehovoriac o tom, ak auto aj splácate či odpisujete. Vtom prípade ide naozaj o tisícky eur ušetrených ročne na daní z príjmu.

kancelárske potreby, kancelárska technika - pri svojej práci potrebuje každý živnostník viesť si nejaké záznamy, rôzne evidencie, e-mailovú komunikáciu s klientelou a podobne, a to určite aj vtedy, ak časť ekonomickej agendy zverí odborníkovi. Tu si môžete uplatniť všetko od papiera, obalov, atramentu do tlačiarne, cez samotnú tlačiareň až po počítač, notebook, a podobné zariadenia, ktoré používa v dnešnej dobe už takmer každý živnostník pri svojej práci. Rovnako aj kancelársky nábytok, bez ohľadu na to či pracujete z domu alebo máte kanceláriu, prevádzkareň.

telefón, internet - samozrejme, aj výdavky na telefonovanie a pripojenie na internet sú u živnostníka výdavok ovplyvňujúci základ dane.

reklama a propagácia - výdavky súvisiace s propagáciou vašej podnikateľskej činnosti sú taktiež výdavkami ovplyvňujúcimi základ dane. Bez ohľadu na to, o akú formu reklamy ide (v novinách, na internete, reklamná tabuľa,...)

vzdelávanie - či už si kúpite nejakú odbornú literatúru súvisiacu spredmetom vášho podnikania, alebo absolvujete kurz či školenie, všetky tieto výdavky vám znižujú základ dane zpríjmov,

bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci - akékoľvek výdavky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci sú pre Vás daňovým výdavkom.

mzdy - ak máte zamestnancov mzdy sú pre vás, pravdaže, tiež výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.

Toto sú asi najčastejšie daňové výdavky u bežného živnostníka. Všetky ďalšie sú špecifické pre konkrétnu oblasť, v ktorej podnikáte. Napríklad, ak niečo vyrábate, bude to všetok materiál potrebný k výrobe vašich produktov, resp. aj všetky stroje a zariadenia potrebné k výrobe.

Podľa zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom každý výdavok, ktorý je vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov (podmienka vecnosti čo znamená, že musí súvisieť s predmetom podnikania daňovníka).

 

Bc. Jaroslav Čačko EKONOMICKÉ SLUŽBY

Komentáre Disqus.
(4.9/5) 2 referencií
Jaroslav Čačko…

Komplexné účtovné služby - výhodne a spoľahlivo. Bezplatné finančné služby - poistenie, sporenie,…

jano

1 1252

daňove priznanie

sprcovanie daňového priznania, maximalna spokojnost

Životná poistka

Pán Čačko nám vypracoval životnú poistku, v ktorej boli splnené všetky…


Čítajte ďalej

Životné poistenie - 7 omylov

Rodina

Životné poistenie - 7 omylov


14.05.201313041

Jaroslav Čačko…Rodina

Poistite sa kým ste zdraví, klamať poisťovni sa neoplatí!

Rodina

Poistite sa kým ste zdraví, klamať poisťovni…


20.02.201313041

Jaroslav Čačko…Rodina

Daňová optimalizácia živnostníka I.

Služby pre firmu

Daňová optimalizácia živnostníka I.


05.02.201313041

Jaroslav Čačko…Služby pre firmu

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím